Ο άνθρωπος είχε πάντα δύο μαστούς. Τα περισσότερα όμως θηλαστικά έχουν πάνω από δύο. Γιατί; Μια ακόμη συγκριτική έρευνα επιβεβαιώνει ότι στη φύση η χρηστικότητα παίζει καθοριστικό ρόλο.
Το Ινστιτούτο Ανατομίας-Ιστολογίας και Εμβρυολογίας του Πανεπιστημίου του Γκίσεν επιβεβαίωσε με νέα συγκριτική έρευνα ότι ο αριθμός των μαστών ενός θηλαστικού προσαρμόζεται στον αριθμό των νεογνών.
Υπάρχουν δηλαδή θηλαστικά, όπως ορισμένα είδη ποντικιών, που έχουν 24 μαστούς (θηλές) γιατί γεννούν συνήθως 12 νεογνά και άλλα όπως ο πίθηκος, ο ελέφαντας και άνθρωπος μόνον δύο γιατί γεννούν συνήθως ένα. Τα δίδυμα στον άνθρωπο συνιστούν μόνον το 1,2% των γεννήσεων με φυσικό τρόπο.
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις: χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα της αγελάδας που έχει τέσσερις μαστούς (θηλές) αν και αποκτά μόνον ένα μοσχαράκι κάθε φορά. Τα δίδυμα είναι σπάνια. Βασικά όμως η φύση λειτουργεί μινιμαλιστικά, δεν σπαταλάει, προσαρμόζεται στις ανάγκες.
Οι θηλές ή οι μαστοί είναι πάντα ζυγός αριθμός
Πηγή
Απλά μας ενδιαφέρει να ακούγονται όλες οι απόψεις χωρίς λογοκρισία.
Τα Μπουλούκια
Η παρούσα αρθρογραφία έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο αναγνώστης οφείλει να διασταυρώνει τις πληροφορίες για θέματα που τον ενδιαφέρουν. Τα κείμενα βασίζονται σε υλικό από Ελληνικές και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, οι οποίες αναφέρονται στο μέτρο του δυνατού. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.