Τα πιο τραγανά κριτσίνια τυριού!
Κριτσίνια σφολιάτας με φέτα και Φιλαδέλφεια για να τρώει η μάνα και του παιδιού να μην δίνει.
Τα παιδιά λατρεύουν τα κριτσίνια και δεν υπάρχει λόγος να τα αγοράζουμε από τον φούρνο όταν μπορούμε με απλά υλικά και πολύ γρήγορα να φτιάξουμε τα δικά μας σπιτικά τραγανά κριτσίνια.
Τώρα που τα σχολεία ανοίγουν σιγά σιγά θα φτιάξουμε κριτσίνια σφολιάτας με φέτα και Φιλαδέλφεια.
● φέτα 300 γραμμάρια περίπου θρυμματισμένη
● τυρί κρέμα 200 γραμμάρια
● Γάλα φρέσκο 1-2 κουταλιές της σούπας
● σουσαμι Κατά βούληση
◖Πιέζουμε λίγο με τα χέρια για να κολλήσει η γέμιση πάνω στο κάθε κριτσίνι και αλείφουμε τα κριτσίνια με το φρέσκο γάλα. Πασπαλίζουμε με σουσάμι και ψήνουμε σε ένα ταψί με λαδόκολλα, στον αέρα, στους 200 βαθμούς Κελσίου, για περίπου 20 λεπτά.
Τα παιδιά λατρεύουν τα κριτσίνια και δεν υπάρχει λόγος να τα αγοράζουμε από τον φούρνο όταν μπορούμε με απλά υλικά και πολύ γρήγορα να φτιάξουμε τα δικά μας σπιτικά τραγανά κριτσίνια.
Τώρα που τα σχολεία ανοίγουν σιγά σιγά θα φτιάξουμε κριτσίνια σφολιάτας με φέτα και Φιλαδέλφεια.
Υλικά
● βουτυρο 200 γραμμάρια περίπου● φέτα 300 γραμμάρια περίπου θρυμματισμένη
● τυρί κρέμα 200 γραμμάρια
● Γάλα φρέσκο 1-2 κουταλιές της σούπας
● σουσαμι Κατά βούληση
Εκτέλεση
◖Αρχικά κόβουμε το φύλλο σφολιάτας σε λεπτές λωρίδες. Σε κάποιες λωρίδες βάζουμε βούτυρο, σε μερικές λωρίδες απλώνουμε θρυμματισμένη φέτα και σε μερικά άλλα απλώνουμε τυρί κρέμα.◖Πιέζουμε λίγο με τα χέρια για να κολλήσει η γέμιση πάνω στο κάθε κριτσίνι και αλείφουμε τα κριτσίνια με το φρέσκο γάλα. Πασπαλίζουμε με σουσάμι και ψήνουμε σε ένα ταψί με λαδόκολλα, στον αέρα, στους 200 βαθμούς Κελσίου, για περίπου 20 λεπτά.
Tips
◖Μπορούμε να τα κάνουμε και γλυκά με μερέντα ή μαρμελάδα.daddy-cool
Απλά μας ενδιαφέρει να ακούγονται όλες οι απόψεις χωρίς λογοκρισία.
Τα Μπουλούκια
Η παρούσα αρθρογραφία έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο αναγνώστης οφείλει να διασταυρώνει τις πληροφορίες για θέματα που τον ενδιαφέρουν. Τα κείμενα βασίζονται σε υλικό από Ελληνικές και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, οι οποίες αναφέρονται στο μέτρο του δυνατού. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.