Στο νήμα του πιο όμορφου ονείρου στέκεται αυτό το νησί
«Κάποτε μ' έφεραν τα κύματα παιδί στη γη που είν' απ' ανθούς κι από τραγούδια ηλιοχυμένη...ξεγνάντεψα την εξοχή της, του πράσινου μεθύσι και χαροκοπιά, μόσχος τ' αγέρι της και μόσχος η πνοή της…». Έτσι μιλάει για τη Ζάκυνθο ο Κωστής Παλαμάς στο ομώνυμο ποίημα του.
Στο νήμα του πιο όμορφου ονείρου στέκεται αυτό το νησί μέσα σε καταπράσινο τοπίο και σε ονειρεμένες παραλίες με εντυπωσιακές σπηλιές. Βρίσκεται απέναντι από την Κυλλήνη ενώ συνομιλεί με την Κεφαλονιά. Μπορείτε να την προσεγγίσετε είτε ακτοπλοϊκώς από το λιμάνι της Πάτρας σε 2 ώρες ή της Κυλλήνης σε μία ώρα είτε αεροπορικώς σε πτήση διάρκειας 45 περίπου λεπτών.
Το Φιόρε του Λεβάντε σας αποκαλύπτεται...
Ο σεισμός τον Αύγουστο του 1953 και η φωτιά που ακολούθησε κατέστρεψαν ολοσχερώς τα περισσότερα σημαντικά κτίρια του νησιού. Το πείσμα και η επιμονή των κατοίκων, όμως, οδήγησαν στην αναγέννηση του νησιού χτίζοντας από την αρχή τα πάντα με έναν απίστευτο σεβασμό στην παράδοση και στην επτανησιακή αρχιτεκτονική. Είναι η σημερινή μορφή της πόλης της Ζακύνθου με τα αριστοκρατικά κτίσματα και τα επιβλητικά αγάλματα.
Απέναντι ακριβώς βρίσκεται το μνημείο που μας σκαλίζει το θυμικό για να εντυπωθεί σ΄αυτό καθαρά η θυσία των δύο αγωνιστών του ΕΑΜ που οδηγήθηκαν στην κρεμάλα από τους Ναζί. Εκεί κοντά χτυπάει και η καρδιά του πιο εμπορικού δρόμου της χώρας, η οδός Αλεξάνδρου Ρώμα με πλήθος από μαγαζιά για να κάνετε τις αγορές για εσάς και τους αγαπημένους σας. Παντού υπάρχουν καφετέριες για να δροσιστείτε με ένα χυμό, ταβερνάκια, αν η κοιλιά σας γουργουρίζει και φυσικά μπαράκια για τια νυχτοπερπατήματα.
Αξιοθέατα και ξεχωριστές ακροθαλασσιές
Στη βορειοδυτική πλευρά της Ζακύνθου, σε μια περιοχή απομονωμένη και μέσα σ΄ένα άγριο τοπίο βρίσκονται τόσο η Μονή Αγίου Γεωργίου των Γκρεμνών, όπου έζησε κάποιο διάστημα ο Άγιος Γεράσιμος προστάτης της Κεφαλονιάς, όσο και η Μονή της Παναγιάς της Αναφωνήτριας. Ακριβώς κάτω από τη Μονή του Αγίου Γεωργίου θα αγναντέψετε από ψηλά, τη διασημότερη ελληνική παραλία παγκοσμίως, το Ναυάγιο. Πανέμορφη, έχει κρυστάλλινα καταγάλανα νέρα και λευκή ψιλή άμμο με απότομους βράχους ένα γύρω να την αγκαλιάζουν σφιχτά. Δεν υπάρχει πρόσβαση από την ξηρά, η προσέγγιση γίνεται μονάχα με πλωτό μέσο από οποιοδήποτε σημείο του νησιού. Το όνομά της το έχει πάρει από το κουφάρι του πλοίου που ναυάγησε το 1983 και το κύμα της θάλασσας το ξέβρασε εκει.
Μία από τις βόλτες που θα σας μείνει αξέχαστη είναι η ξενάγηση με καϊκι στη βορειανατολική πλευρά του ακρωτηρίου Σκηνίτη, στις περίφημες Γαλάζιες Σπηλιές. Πρόκειται για τόξα στο βράχο που με το φως του ήλιου τις πρώτες πρωινές ώρες δημιουργούν εκπλητική αντανάκλαση στο βυθό. Μοιάζει με ένα αέναο παιχνίδι με το φως. Είναι από τα δυνατότερα φυσικά σημεία του νησιού με το Κυανούν Σπήλαιο να βρίσκεται στην κορυφή. Σε όλο το νησί υπάρχουν αμέτρητες σπηλιές με είσοδο είτε στην επιφάνεια είτε υποθαλάσσια, οι οποίες προσφέρονται για καταδύσεις. Πολλές απο αυτές φιλοξενούν στο εσωτερικό τους νυχτερίδες!
Νοστιμιές της τοπικής κουζίνας και ξεκούραση
Στο Saffran θα μπορέσετε να γευτείτε ωραίους θαλασσινούς μεζέδες που συνοδεύουν μοναδικά το τσίπουρο μιας και είναι το μοναδικό τσιπουράδικο. Θα βρείτε ολόφρέσκα όστρακα και διάφορες ποικιλίες με ψαρικά. Στην περιοχή του Κοιλωμένου κάντε μια όμορφη βόλτα στους παραδοσιακούς οικισμούς και ύστερα επιβάλλεται μια στάση στην ταβέρνα «Αλιτζερίνοι» για να γευτείτε ζακυνθινές λιχουδιές. Τα πιο νόστιμα πιάτα είναι το κουνέλι στιφάδο και η φοβερή σκορδαλιά καθώς και το παραδοσιακό πικάντικο λαδοτύρι. Στον Λάτα στη περιοχή της Μπόχαλης, να δοκιμάσετε οπωσδήποτε από το σπιτικό παγωτό και τα λαχταριστά γλυκά της κυρίας Δέσποινας.
Για το νυχτερινό σας ύπνο σας προτείνουμε ανεπιφύλακτα τα μικρά σπιτάκια «Adriana» στον Βασιλικό, ο οποίος απέχει μόλις 12 χιλιόμετρα από το λιμάνι. Πρόκειται για διαμερίσματα με πολλές παροχές σε έναν πολύ όμορφο και περιποιημένο εξωτερικό και εσωτερικό χώρο. Στην περιοχή του Λαγανά μια πολύ καλή επιλογή είναι το «Astir Beach Hotel» με υπέροχη θέα στη θάλασσα. Το ξενοδοχείο διαθέτει και εστιατόριο.
flowmagazine
Απλά μας ενδιαφέρει να ακούγονται όλες οι απόψεις χωρίς λογοκρισία.
Τα Μπουλούκια
Η παρούσα αρθρογραφία έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο αναγνώστης οφείλει να διασταυρώνει τις πληροφορίες για θέματα που τον ενδιαφέρουν. Τα κείμενα βασίζονται σε υλικό από Ελληνικές και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, οι οποίες αναφέρονται στο μέτρο του δυνατού. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.