γιατί οι διακοπές αρχίζουν από την στιγμή που επιβιβαζόμαστε
Συνήθως δεν ταξιδεύω με πλοία και δεν οδηγώ, όμως δύο τρεις φορές χρειάστηκε να πάρω μέσο μαζικής μεταφοράς, γιατί τα τελευταία χρόνια έχω αναπτύξει μια φοβία με την προσγείωση του αεροπλάνου.
Και μέσα σ αυτήν την μετακίνηση μου παρατήρησα κάποια πράγματα, τα οποία εγώ ως τώρα, θεωρούσα αυτονόητα αλλά τελικά, δεν είναι.
Δεν θα αρχίσω την γκρίνια και την ανάλυση για την έλλειψη παιδείας και το πώς η συμπεριφορά ενός λαού δείχνει και το επίπεδό του, θα μπω κατευθείαν στο ψητό, γιατί οι διακοπές αρχίζουν από την στιγμή που επιβιβαζόμαστε, ας είναι η διαδρομή χαλαρωτική και ευχάριστη, για να μην χάσουμε ούτε λεπτό.
Savoir vivre του καλού ταξιδιώτη.
Αν ταξιδεύετε με παρέα και θέλετε να μιλήσετε μεταξύ σας, παρακαλώ καθίστε μαζί, και μην σκορπιστείτε στις τέσσερις γωνίες του πούλμαν, φωνάζοντας εμποδίζοντας τους άλλους επιβάτες να κοιμηθούν.
Αν έχετε παιδιά, προνοήστε και φέρτε χρώματα και τετράδιο ζωγραφικής όπως και ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι ή ένα dvd player. Μην τα αφήνετε να τρέχουν στους διαδρόμους. ΟΙ συνταξιδιώτες σας δεν είναι οι προσωπικοί σας baby sitter.
Από πότε χρειαζόμαστε οδηγίες για να είμαστε άνθρωποι;
Τέλος, αν είναι να ταξιδέψετε και ξέρετε ότι έχετε ευαίσθητα έντερα, μην φάτε φασόλια, γάλα, οτιδήποτε σας πειράζει τέλος πάντων και μετατρέψετε τον χώρο σε θάλαμο αερίων…έλεος.
Και δεν θα το πω αρκετές φορές., χτυπάτε τις πόρτες στην τουαλέτα πριν μπείτε. δεν γεννηθήκατε σε στάβλο.
Η πρέπει να πω μαντρί;
Καλές διακοπές σε όλους και να έρθουμε όλοι χαλαροί, ανανεωμένοι και με τα νεύρα λιγότερο τσίτα
Η συντάκτρια έγραψε το άρθρο καθ’ οδόν προς τις διακοπές της. Φαίνεται;
fe-mail
Απλά μας ενδιαφέρει να ακούγονται όλες οι απόψεις χωρίς λογοκρισία.
Τα Μπουλούκια
Η παρούσα αρθρογραφία έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο αναγνώστης οφείλει να διασταυρώνει τις πληροφορίες για θέματα που τον ενδιαφέρουν. Τα κείμενα βασίζονται σε υλικό από Ελληνικές και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, οι οποίες αναφέρονται στο μέτρο του δυνατού. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.