Ναι ρε Ελλαδάρα! Μεγάλη νίκη στη Γεωργία και φύγαμε για... EURO 2012!

0

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τερμάτισε πρώτο στον όμιλο του και πήρε απευθείας το εισιτήριο για τα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας, το καλοκαίρι του 2012. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Άγγελος Χαριστέας στο 85ο λεπτό κλειδώνοντας την πρόκριση της εθνικής που της αρκούσε ακόμα και ο βαθμός της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μπήκε διστακτικά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 19’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταργκαμάτζε και άστοχη έξοδο του Τζόρβα.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά η εθνική ανέβασε ρυθμούς και έχασε σημαντικές ευκαιρίες προκείμενου να φτάσει στην ισοφάριση. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με την Γεωργία ωστόσο να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά ο Σπυρόπουλος έδιωξε πάνω στη γραμμή μετά από ακόμη μία άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα της εθνικής μας ομάδας.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 79’ με φοβερό σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή των Γεωργιανών. Οκτώ λεπτά αργότερα ο θρίαμβος της εθνικής μας ολοκληρώθηκε με το γκολ του Άγγελου Χαριστεά.

Στο άλλο παιχνίδι η Κροατία επικράτησε με 2-0 της Λετονίας κατακτώντας την δεύτερη θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ. Η κλήρωση των μπαράζ θα γίνει την προσεχή Παρασκευή.