Economist. Στο τέλος της ομιλίας της έκανε και αναφορά στην περιβόητη πολιτική συναίνεση, εκφράζοντας την άποψη ότι θα επέλθει.
Όσον αφορά στους ελέγχους των επιδομάτων έκανε λόγο για ” απογραφή όλων των δικαιούχων, καταγραφή και αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας του συνόλου των κοινωνικών παροχών από όλους τους φορείς και επιλεκτική και στοχευμένη αναμόρφωση κριτηρίων επιλεξιμότητας δικαιούχων, εντατικοποίηση των ελέγχων, ηλεκτρονική διασταύρωση στοιχείων και αναβάθμιση διαδικασιών επαλήθευσης για την πιστοποίηση πληρωμών και τη συνεχιζόμενη επιλεξιμότητα των δικαιούχων”.
Για την αγορά εργασίας έθεσε ως στόχο την μείωση της αδήλωτης εργασίας από το 26% στο 16% και υποσχέθηκε επιβολή υψηλών προστίμων για τους παραβάτες. Παράλληλα τόνισε ότι το υπουργείο θα επιδιώξει την αύξηση των εσόδων, “μέσω της αξιοποίησης του συνόλου της κινητής και ακίνητης περιουσίας των ασφαλιστικών ταμείων”.
Τέλος εξέφρασε την άποψη “ότι θα επικρατήσει σύνεση και ωριμότητα από κόμματα, κοινωνικούς εταίρους και πολίτες γιατί η έξοδος από την κρίση δεν είναι έργο μιας κυβέρνησης, αλλά απαίτηση ολόκληρης της κοινωνίας” καταλήγοντας ότι “ακόμη και εκεί που υπάρχουν διαφωνίες και εναλλακτικές προσεγγίσεις, πιστεύω ότι στο τέλος όλοι θα σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων
enet
Απλά μας ενδιαφέρει να ακούγονται όλες οι απόψεις χωρίς λογοκρισία.
Τα Μπουλούκια
Η παρούσα αρθρογραφία έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο αναγνώστης οφείλει να διασταυρώνει τις πληροφορίες για θέματα που τον ενδιαφέρουν. Τα κείμενα βασίζονται σε υλικό από Ελληνικές και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, οι οποίες αναφέρονται στο μέτρο του δυνατού. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.