ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-1

0

Ο “δικέφαλος του Βορρά” παίζει το τελευταίο του χαρτί για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης των πλέι οφ, ενώ η Ένωση -που βολεύεται και με την ισοπαλία- θέλει να κρατήσει το
πλεονέκτημα που πήρε μετά την εύκολη νίκη της στο ΟΑΚΑ.

46' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο

44' Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο από τα αριστερά, ο Χαλκιάς έδιωξε σε κόρνερ με τις γροθιές.

39' Φάουλ του Σκόκο με γέμισμα στην περιοχή, κεφαλιά του Μπλάνκο και η μπάλα άουτ.

38' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 2-1. Ο Βιτόλο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σάχα. Ο γκολκίπερ έπεσε σωστά, αλλά δεν κατάφερε να σώσει την εστία του.

36' Πέναλτι υπερ του ΠΑΟΚ, για ανατροπή του Φωτάκη και κίτρινη κάρτα στον Σάχα

33' Κόρνερ του Λαγού, κεφαλιά του Δέλλα, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

Αποβλήθηκαν οι Παντελής Κωνσταντινίδης και Βασίλης Δημητριάδης που είχαν έντονη λογομαχία. Το παιχνίδι ξαναρχίζει.

31' Ο Λαγός πήγε να χτυπήσει ένα κόρνερ και κάποιος από την Θυρα 4 του πέταξε ένα πυρσό. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος σταμάτησε τον αγώνα και μάζεψε τους βοηθούς του στο κέντρο του γηπέδου, όπου και συνομιλούν.

29' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-1. Ο Γκαρσία εκτέλεσε χαμηλά το φάουλ και η μπάλα πήγε στην αριστερή γωνία της εστίας του Σάχα.

28' Κίτρινη κάρτα στον Ντιόπ για χέρι (η μπάλα χτύπησε στο στήθος του Σενεγαλέζου). Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον ΠΑΟΚ.

23' Πέναλτι ζητάει ο ΠΑΟΚ σε φάση με τον Μανωλά και τον Λίνο, καθώς ο αμυντικός της ΑΕΚ φαίνεται από το ριπλέι να σπρώχνει με το αριστερό χέρι.

20' Η ΑΕΚ έχει το... πάνω χέρι μετά το γκολ που πέτυχε. Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να συνέλθει, αλλά δεν τα έχει καταφέρει ακόμα.

19' Ο Έττο έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Αθανασιάδης έγινε δέκτης της μπάλας, αλλά το κακό πλασέ που έκανε δεν νίκησε τον Σάχα. Στην συνέχεια η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε προ του Βιεΐρίνια.

15' Δυνατό σουτ του Μπλάνκο από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

14' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1. Από πολύ τα 37 μέτρα (!) ο Σκόκο έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πήγε στα δίχτυα του Χαλκιά που φέρει μεγάλη ευθύνη.

10' Οι ντρίμπλες στα όρια της περιοχής από τον Κοντρέρας, παρολίγο να στοιχίσουν στον ΠΑΟΚ, αλλά ο Σκόκο έστειλε την μπάλα άουτ

9' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Μάκο, ο Ντιόπ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά αυτή πέρασε άουτ

Αρκετές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο