συγκεντρωτικούς λογαριασμούς για να τους καταθέσει στην φορολογική της δήλωση και πληροφορήθηκε ότι χρωστούσε… 13.500 ευρώ από το 2009, αν και πλήρωνε τακτικά το οφειλόμενο ποσό σε μια συγχωριανή της υπάλληλο της Επιχείρησης!
Η επιχειρηματίας κατάλαβε αμέσως ότι είχε πέσει θύμα μακροχρόνιας απάτης από την 44χρονη υπάλληλο της ΔΕΗ, στην οποία έδινε χέρι με χέρι τα χρήματα για την εξόφληση των λογαριασμών στο χωριό τους, το Νέο Ηραίο Αργολίδας.
Έτσι, κατέφυγε στην Ασφάλεια Ναυπλίου που προσημείωσε 500 ευρώ τα οποία θα έδινε στην απατεώνισσα για τον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ.
Μόλις η 44χρονη υπάλληλος παρέλαβε τα προσημειωμένα χρήματα και έδωσε στην 33χρονη μία μηχανογραφημένη απόδειξη είσπραξης με το πληρωτέο ποσό σημειωμένο με στυλό, οι αστυνομικοί του τμήματος την συνέλαβαν.
Στην προανάκριση αποκαλύφθηκε το ύψος των χρημάτων που έβαζε στην τσέπη αντί να εξοφλεί τους λογαριασμούς. Όπως αποδείχθηκε, το θύμα δεν είχε ανησυχήσει επί δυο χρόνια γιατί ποτέ δεν της είχαν κόψει το ρεύμα, αν και δεν έπαιρνε ταχυδρομικά τους λογαριασμούς!
protothema
Απλά μας ενδιαφέρει να ακούγονται όλες οι απόψεις χωρίς λογοκρισία.
Τα Μπουλούκια
Η παρούσα αρθρογραφία έχει καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Ο αναγνώστης οφείλει να διασταυρώνει τις πληροφορίες για θέματα που τον ενδιαφέρουν. Τα κείμενα βασίζονται σε υλικό από Ελληνικές και ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, οι οποίες αναφέρονται στο μέτρο του δυνατού. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.